АРОГАНТНИ ИЛИ ПРИЈАТНИ: какви се шефовите по хороскопските знаци.

Ако некогаш сте се запрашале зошто вашиот шеф е арогантен, строг, манипулативен, груб или пријатен, сочувствителен и полн со разбирање, одговорот побарајте го во астрологијата.

Ако знаете каков е вашиот претпоставен во хороскоп, погледнете ја неговата личност и дознајте ги сите негови маани и доблести, како и како да му пристапите, за да го добиете она што го сакате.

OВЕН

Припадниците на овој хороскопски знак се одлични во кризни ситуации и важат за едни од најдобрите лидери на Зодијакот. Тие секогаш очекуваат нивните вработени да бидат во движење, да работат напорно и да ги исполнуваат сите деловни задачи. Покрај тоа, тие бараат почит и послушност. Тие јасно кажуваат што сакаат да се направи и често се многу напорни, а понекогаш и огнени. Нивните вработени треба да се навикнат на фактот дека Овенот е подготвен да го промени расположението во секој момент. Нивната единствена мана е бирократијата што ја презираат и која им создава најмногу проблеми.
Слабости: тврдоглави, конфликтни, груби.
Предности: инспиративни, динамични, иновативни.

БИК

Биковите се перцепирани од подредените како многу строги шефови со јасен заповеднички тон. Им се допаѓа улогата на шеф, но често остануваат во втор план. Внимателни се во работата и сакаат се да тече непречено и без проблеми. Тие се практични, јасни и мотивирани од желбата да успеат и го очекуваат истото од своите вработени. Сакаат да направат бренд од својата компанија и затоа ќе бараат максимален труд за нивните производи да бидат со врвен квалитет. Ако ги отфрлат вашите нови идеи за подобрување на бизнисот, не губете надеж или мотивација бидејќи Бикот често е тврдоглав. Понекогаш треба само детално да им се објасни или да почекате да се расположат.
Слабости: бесчувствителен, нефлексибилен, премногу командант.
Предности: стабилен, грижлив.

БЛИЗНАЦИ

Близнаците се неорганизирани, а акумулирањето на работата е нивна специјалност. Тие не се родени за улогата на лидер, па често ќе ја прераспределуваат својата работа на неколку, според нив, најспособни вработени. Но, сепак, последниот збор ќе го имаат нив. Немојте да бидете збунети од нивните чести промени на расположението и задолжително избегнувајте конфликти бидејќи Близнаците секогаш ќе победуваат во дебатата. Ја сакаат динамиката и креативноста што ја очекуваат од своите вработени и ја презираат рутината.
Слабости: расеан, нервозен, површен.
Предности: темпераментен, интересен, комуникативен.

РАК

Раковите избегнуваат проблеми и конфликти во широк лак. Тие очекуваат нивните вработени да ги разберат нивните желби, па дури и да ги предвидат. На работа сè мора да оди без проблеми, иако Ракот ретко ќе ви наметнува правила. Доближувањето до вработените за Ракот е многу важно, бидејќи сака работата да се одвива во пријатна атмосфера. Ракот е идеален шеф кој со задоволство ќе ги слуша сите проблеми на своите вработени и ќе ги почитува нивните идеи за подобрување на бизнисот.
Слабости: премногу бара, наивен.
Предности: едноставен, хармоничен.

ЛАВ

Лавовите се способни да ја преземат улогата на шеф во секоја компанија. Тие сакаат да бидат искрени и непристрасни и секогаш со задоволство ќе им помагаат на своите вработени. Ќе се обидат да им обезбедат најдобри услови за работа, плати и можност за унапредување. Напорната работа, трудољубивоста и чесноста се најважните карактеристики на работникот за него. Но, постои една „мала“ работа која секогаш ќе го налути добриот Лав, а тоа е моментот кога еден од вработените ќе се обиде да ја преземе својата позиција како шеф. Најмногу му пречат озборувања и интриги на работното место.
Слабости: себични, желни за моќ, самоориентирани.
Предности: фер, горд, дарежлив.

ДЕВИЦА

Овој знак е вистински реалист и го интересира само резултатот. Фактите и бројките се она што го окупира нивниот ум. Не очекувајте да ги разбудите нивните симпатии или разбирање со добри идеи. Не ги интересираат празни предлози без конкретни примери. Девиците се целосно искрени и не се способни да изневеруваат, па не очекувајте дека некогаш ќе се вклучат во сомнителни работи за да заработат дополнителни пари. Исто така, не им пренесувајте озборувања бидејќи сакаат да имаат коректен однос со секој вработен.
Слабости: несимпатичен, ладен, не реагира на потребите на вработените.
Предности: прагматични, реални.

ВАГА

Вагите сакаат популарност и секогаш се трудат да бидат во добра состојба. Тие ќе инвестираат повеќе време за да го изградат својот имиџ отколку што ќе се справат со проблемите. Ќе му посвети доволно време на секој вработен и секогаш ќе биде фер кон сите. Вагите се многу внимателни кога станува збор за инвестирање во нови бизниси и секогаш прво ќе ги одмерат сите добрите и лошите страни пред да одлучат да соработуваат.
Слабости: вообразени, напорни.
Предности: популарен, харизматичен, многу допадлив.

СКОРПИЈА

Тие се секогаш сериозни и доминантни шефови, без разлика колку добронамерно изгледаат. Тие ќе постават високи стандарди за своите вработени и очекуваат да ги исполнат без тешкотии. Мешањето со нив не поминува и не прифаќаат никакви изговори. Искреноста се цени повеќе од се, бидејќи тие секогаш знаат што се случува во компанијата. Напорот и трудоубивоста великодушно ќе наградат и пофалат. Иако Скорпијата е строга, тој секогаш ќе се погрижи сите вработени да работат во пријатна атмосфера.
Слабости: непопустливи, остри, груби.
Предности: моќен, заштитен, добронамерен.

СТРЕЛЕЦ

Овој независен поединец кој знае што сака, тешко се прилагодува на улогата на шеф, бидејќи не е тимски играч, туку претпочита да прави се сам. Тој бара од своите вработени да бидат целосно посветени на својата работа и да не бидат мрзливи. Нивниот најголем недостаток е што не разговараат со своите вработени и не ги слушаат нивните проблеми, па често не знаат што им се случува во компанијата.
Слабости: некомуникативен, нејасен, несимпатичен.
Предности: интуитивен, агилен, брз, бестрашен.

ЈАРЕЦ

Јарците се доминантна личност, а како газди се раѓаат. Сакаат кога другите ги слушаат и не толерираат грубост и непочитување на нивните вработени. Пред се ќе си го заштити местото и нема да дозволи некој да му го нарушува статусот. Тие сакаат кога вработените предлагаат нови идеи, но нивната секогаш мора да биде последна. За успехот на нивната компанија ќе направат се што е во нивна моќ да им овозможат на вработените најдобри можни услови за работа.
Слабости: авторитетен, бесчувствителен, тврдоглав.
Предности: доминантен, самоуверен, решителен.

ВОДОЛИЈА

Водолиите не се родени за шефови бидејќи поради неговиот импулсивен карактер лесно избувнуваат. Тие се избрзани и остри на јазик, поради што лесно стануваат цел на озборувања меѓу вработените. Нивната нетрпеливост е легендарна затоа што очекуваат нивните вработени да ги завршат задачите веднаш штом ќе замислат. Водолијата е нескротлив шеф и често ги поминува границите на добриот вкус, а со својата непредвидливост го прави секој работен ден посебен.
Слабости: нетрпеливи, непредвидливи, слаби преговарачки вештини.
Предности: агилен, брз, остар, отворен.

РИБИ

Рибите се лоши шефови затоа што, пред се, не знаат да управуваат со парите. Едноставно не можат никому да му кажат „не“. Знаат премногу да се опуштат во својата улога и вработените не ги доживуваат како надредени. Овој знак секогаш ќе се залага за работниците и ќе им даде максимална заштита. Но, ако ги налутите, подобро бегајте им од очите, бидејќи тогаш ќе го видите нивното друго, луто лице.
Слабости: преосетливост, лесно се манипулираат и се премногу заштитнички.
Предности: емпатичен, опуштен.